Problemy z odnalezieniem się w Polskim Ładzie?

Z OnClouds wszystko jest proste!

Nowy Polski Ład w OnClouds

Zapraszamy do kontaktu

Nadchodzący Polski Ład wprowadza prawdziwą rewolucję w podatkach, rozliczeniach publiczno-prawnych oraz w sposobie prowadzenia biznesu. Zmiany dotkną każdego podatnika począwszy od osób pracujących na umowie o zlecenie skończywszy na płatnikach podatku dochodowego od zysków przedsiębiorstw. Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie głównych zmian, które czekają na nas w nowym roku.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców od nowa

Zmiany w PIT

Zmiany w podatkach dla płatników podatku CIT

Ulgi

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców od nowa

Sposób obliczania składki zdrowotnej jest największą zmianą, która czeka nas w polskim ładzie. Od nowego roku podatnicy tracą możliwość odliczania części składki od zaliczki na podatek dochodowy. Kolejną zmianą jest podstawa do wyliczenia wysokości zobowiązania. Dotychczasowe 75% przeciętnego wynagrodzenia zostanie zastąpione dochodem, oraz zmienną podstawą w przypadku ryczałtu. Dla każdego sposobu opodatkowania działalności ustawodawca przygotował osobny sposób obliczania składki zdrowotnej

Masz wątpliwości, co do wyboru sposobu opłacania skałki zdrowotnej? Skonsultuj się z nami, a my pomożemy Ci wybrać najbardziej optymalny sposób.

1) Podatek opłacany według skali

przedsiębiorcy rozliczający się według skali zapłacą składkę zdrowotną, której podstawę będzie wynosił dochód przedsiębiorstwa

2) Podatek liniowy

wysokość zobowiązania wynosi 4,9% podstawy. Za podstawę ustawodawca przyjął dochód przedsiębiorcy

3) Podatek w formie ryczałtu

dla osób wybierających ten sposób rozliczania podatku ustawodawca przygotował trzy progi, w zależności od osiąganego przychodu.

a) Przychód do 60 000 zł - podstawa składki zdrowotnej wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego

b) Przychód od 60 000 zł do 300 000 zł - podstawa składki zdrowotnej wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia

c) Przychód powyżej 300 000 zł - podstawa składki zdrowotnej wynosi 180% przeciętnego wynagrodzenia

Nowy sposób rozliczania składki zdrowotnej nie oszczędzi portfela osób pobierających wynagrodzenie z tytułu powołania oraz będących prokurentami. Od nowego roku od wynagrodzenia wypłaconego w powyższej formule podmiot wypłacający będzie zobowiązany do odprowadzenia składki w wysokości 9%. Podstawą wyliczenia będzie kwota dochodu. Zmiana ta w znaczący sposób zwiększy koszty podatkowe, zwiększając efektywną stopę opodatkowania z 17/32% do 26/41%

Zmiany w PIT

Dla odmiany w Polskim Ładzie ustawodawca przewidział kilka zmian, na których skorzystają podatnicy. W zależności od wybranej formy opłacania podatku czeka nas zmiana wysokości kwoty wolnej od podatku, wysokości stawki podatku oraz szereg ulg

Czy masz 100 procentową pewność, że wybrany przez Ciebie sposób opłacania podatków jest najbardziej efektywny? Jeśli nie, skonsultuj się z nami, a my pomożemy Ci w wyborze najkorzystniejszego formy opodatkowania.

Podatek rozliczany według skali

Największa zmiana przygotowaną w ramach nowego ładu jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku z dotychczasowych 8 000 zł do 30 000 zł. Oznacza to, że osoby z dochodem poniżej 30 000 zł nie zapłacą w ogóle podatku. Kwota wolna będzie przysługiwała podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych. Kolejną zmiana jest zwiększenie progu podatkowego z 85 528 zł do 120 00 zł dla stawki 32%.

30000

Kwota wolna od podatku

19
Podatek liniowy

bez zmian

Podatek liniowy

Dla podatników płacących podatek liniowo Polski Ład nie wprowadza żadnych nowości. Dotychczasowa stawka 19% pozostaje bez zmian. Podatnicy opłacający podatek w ten sposób nie będą mogli zastosować kwoty wolnej od podatku oraz ulgi dla klasy średniej. Podatkowo to rozwiązanie najbardziej ucierpi na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład.

Podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych

Polski Ład przynosi sporo zmian w stawkach podatku od przychodów ewidencjonowanych. Ustawodawca wprowadzając zmiany chcę zachęcić niektóre grupy do przejścia na tę formę opodatkowania, która w sposób maksymalny uprości kontrole oraz sposób rozliczania się z fiskusem. Na zmianach skorzystają głównie trzy grupy zawodowe:

14
Lekarze, dentyści, stomatolodzy, zawody medyczne

obniżka stawki ryczałtu z 17% do 14%

12
Informatycy, programiści oraz zawody z branży IT

zmiana stawek ryczałtu z 15% do 12%

14
Inżynierowie i architekci, rzeczoznawcy budowlani

przewidziano zmianę stawki z 17-15% do 14%

Zmiany w podatkach dla płatników podatku CIT

Polski Ład wprowadza również zmiany w zakresie rozliczania się osób prawnych z urzędem. Nie przewiduje zmian stawek obowiązujących obecnie, jednak możemy w nim znaleźć nowe ulgi oraz nowe uproszczenie CITu estońskiego.

Czujesz, że Polski Ład będzie kosztował Cię sporo pieniędzy, a składka zdrowotna skutecznie uszczupli Twój portfel? Nie wiesz w jaki sposób wypłacić wynagrodzenie ze spółki, nie ponosząc dodatkowych kosztów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w Onclouds.

Estoński CIT, czyli tak zwany zryczałtowany podatek od dochodów spółek został wprowadzony w 2021. Jednak ze względu na formalności nie zyskał dużej popularności. Ustawodawca wprowadzając Polski Ład maksymalnie postarał się uprościć formalności związane z wyborem tej formy opodatkowania. Ponadto zwiększył zakres podmiotowy o spółki komandytowe oraz akcyjne. Główne założenie jednak nie uległo zmianie. Spółka zapłaci podatek dopiero w momencie wypłacenia zysku. W świetle wprowadzonych zmian Estoński CIT staje się doskonałą alternatywą dla osób będących udziałowcami spółek. Sumaryczne podatkowanie przy wypłacie dywidendy wynosi 20%, co przy uwzględnieniu braku konieczności odprowadzenia składaki zdrowotnej staje się racjonalnym wyborem.

Kolejnym obszarem, który został zmodyfikowany przez Polski Ład są ulgi przysługujące płatnikom CIT. Wprowadzone zmiany w główniej mierze pozwolą podatnikom na zmniejszenie kwoty podatku przez obniżenie podstawy opodatkowania o kwotę wynikająca z odpowiedniej ulgi. Ustawodawca przez wprowadzenie ulg chce zachęcić przedsiębiorców do zwiększania innowacyjności oraz konkurencyjności. Ulgi ze względu na swój charakter możemy podzielić na trzy grupy:

     • Ulgi na IPO
     • Ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital
     • Ulga konsolidacyjna
     • Ulga na ekspansje

Nowy Polski Ład to nowe wyzwania. Powyżej opisaliśmy, tylko niektóre zmiany, które czekają na nas w nowym roku. Jako przedsiębiorstwo przygotowaliśmy szereg rozwiązań, które pomogą obronić Wasz biznes przed podwyżkami wynikającymi z pośredniej podwyżki podatków oraz te, które pozwolą wykorzystać w pełni ulgi i odliczenia.

Pozostańmy w kontakcie

Ty już wiesz czym się zajmujemy … pozwól nam poznać siebie. Pora na Twój ruch. Skontaktuj się z nami, by powiedzieć nam o Twoich potrzebach. My pokażemy Ci Twoje możliwości !

  Pozostańmy w kontakcie